بازی‌های ویدئویی پیچیده و چالش برانگیز از همان زمانی که عناوین ساده‌ای در دهه ۱۹۷۰ به نمایش گذاشته شده بودند، پیشرفت چشمگیری را به همراه داشته است. به علاوه شواهد هم نشان می‌دهد که مزیت‌های بازی کردن از دیگر سرگرمی‌ها و بهبود هماهنگی چشم و دست، به مراتب بیشتر می‌باشد. به افتخار بازی‌های ویدئویی روز، در ادامه ۱۵ مورد از تاثیر بازی های ویدیویی را روی بازیکنان با هم بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

۱٫ آن‌ها جراحان بهتری را تولید می‌کنند

ممکن است که که بخواهید جراحتان به جای بازی کردن، همواره در حال خواندن جدیدترین مقالات پزشکی باشد ولی همچنین باید بدانید که بنا بر تحقیقات اخیر متخصصان لاپاروسکوپی، درصد خطای پزشکانی که در هفته بیش از ۳ ساعت بازی می‌کنند در عمل نسبت به دیگر پزشکانی که سرشان گرم مطالعه است و بازی نمیکنند، ۳۲ درصد کمتر می‌باشد.

۲٫ آن‌ها ممکن است به مردم کمک کنند تا بر خوانش پریشی غلبه کنند

بعضی از تحقیقات به مشکلات توجه به عنوان جزء کلیدی خوانش پریشی اشاره دارند. یکی از این تحقیقات نشان می‌دهد که درک مفاهیم یک خوانش پریش پس از جلسات بازی‌های سخت در عمل تا حدودی بهبود یافته است. محققان علت این امر را اینطور بیان کرده‌اند که محیط این بازی‌ها دائم در حال تغییر است که تمرکز فوق العاده زیادی را می‌طلبد.

۳٫ بازی ها می‌توانستند دید شما را بهتر کنند

” خیلی نزدیک تلویزیون ننشینید” جمله‌ای بسیار تکراری برای همگی ما که پدر مادرهایمان بدون اینکه دلیل علمی آن را بدانند از بچگی آن را به ما گوشزد می‌کردند. دانشمندان در حال کشف بازی‌هایی هستند تا بینایی شما را تا حدودی بهبود بخشد یا اگر کمکی هم نمی‌کند؛ حداقل آسیبی هم به چشم‌هایتان وارد نکند. در یک مطالعه، ۱۰هفته بازی با توانایی بزرگی برای تشخیص سایه‌های مختلف خاکستری همراه بود. یکی دیگر از شرکت کنندگان سعی داشت بازی را بااستفاده از چشم تنبل خود انجام دهد و در همین حین چشم دیگرش تیره و تار می‌دید. آن بازیکنان نشان دادند که گاهی اوقات بهبود نرمالی در چشم آسیب دیده به چشم می‌خورد.

۴٫ احتمال دارد به صورت حرفه‌ای پیشرفت کنید

به دلیل بعضی از ویژگی‌های فرمانده در ژانرهای معینی از بازی‌ها- تجهیزات برای جامعه، امنیت ایمنی، و …- محققان اظهار کرده‌اند که بازیکنان می‌توانند انگیزه همبستگی خود را در اهداف حرفه‌ای دنیای واقعیشان هم به کار بندند. بالبداهه ساختن در یک بازی همچنین می‌تواند سرعت عمل شما را در هنگام به هم ریختگی دفتر افزایش دهد و سریعتر عکس العمل نشان دهید.

۵٫ تاریخ می‌تواند بازیکنان را مجذوب سازد

بعضی از بازی‌ها از رویدادهای تاریخی واقعی برای طرح داستانشان استفاده می‌کنند. بنا بر تحقیقات صورت گرفته، شخصیت‌ها و مکان‌های بازی همچنین علاقه بچه را در دانستن اطلاعات بیشتر درباره فرهنگ برمی‌انگیزد. پدر و مادرهایی که کتاب‌ها، نقشه‌ها، و سایر منابع مرتبط با بازی را تهیه کرده‌اند، گزارش داده‌اند که بچه‌هایشان برای یادگیری مشتاق‌تر شده‌اند و در طول عمرشان به مطالعه تاریخ می‌پردازند که برای تاریخ افتخار بزرگی است.

۶٫ آن‌ها بچه‌ها را از نظر فیزیکی فعال می‌کنند

در حالی که برخی از بازی‌ها سطح کاملا تعاملی را ترویج می‌دهند؛ با این وجود کسانی هم که کنترلر ساده دستی دارند می‌توانند فعالیت بدنی داشته باشند. بازی‌های ورزشی شامل بسکتبال، تنیس، یا حتی اسکیت بورد می‌توانند به بچه‌ها بیاموزند تا همان بازی‌ها را در بیرون از خانه هم انجام دهند.

۷٫ آن‌ها ممکن است فرایند پیری را کند کنند

به اصطلاح” بازی‌های مغز” شامل حل مساله، حافظه، و اجزای پازل که ثابت شده که تاثیرات مثبتی بر روی بازیکنان مسن داشته است. در مطالعات انجام شده، تنها ۱۰ ساعت بازی، عملکرد شناختی را در بازیکنان ۵۰ سال یا حتی بالاتر افزایش می‌دهد- بهبودی که اثرش تا سال‌ها باقی می‌ماند.

۸٫ آن‌ها به کاهش درد کمک می‌کنند

کاملا عادی است که سعی می‌کنیم با پرت کردن حواس خود، توجه به چیزی دیگر، یا تمرکز بر روی دیگر مکانیزم‌های بدن دردمان را کاهش دهیم؛ اما این تنها دلیلی نیست که بازی‌ها نسخه خوبی پس از آسیب هستند. در واقع بازی می‌تواند پاسخی ضد درد به سیستم‌های بیرونی ما بدهد. هر چه همه جانبه تر باشد بهتر است- به همین دلیل است که انتظار می‌رود روزی به طور متداول از سیستم‌های واقعیت مجازی به عنوان ضدعفونی دست‌ها استفاده شود.

۹٫ ارتباطات اجتماعی جدیدی را خواهید داشت

کاملا درست است که گیمرها گاهی اوقات یک کنج تنهایی عزلت می‌گزینند؛ ولی عکس این مساله نیز می‌تواند حقیقت داشته باشد. افزایش تجربیات آنلاین بازی‌های چندنفره نشان می‌دهد که این صورت از ارتباط، نوع جدیدی از رابطه است که بازیکنان با همکاری یکدیگر، مشکلی را حل می‌کنند. اما مطالعات نشان می‌دهند که بازی‌ها می‌توانند برای جمع شدن دور یک شخص نقش کاتالیزور را داشته باشند: به طور تقریبی ۷۰ درصد بازیکنان حداقل بخشی از زمان خود را صرف بازی با دوستانشان می‌کنند.

۱۰٫ آن‌ها ممکن است تعادل را در بیماران مبتلا به ام اس بهبود بخشند

از آنجایی که اختلالات می‌توانند اعصاب متعدد را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد؛ بیماران مبتلا به ام اس هم در تعادل مشکلاتی دارند- و متاسفانه تا کنون هم هیچ دارویی برای درمان قطعی آن ساخته نشده است. مطالعات نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به ام اس که بازی‌هایی را که به تعامل فیزیکی دارند بازی می‌کنند از تعادل نسبتا بهتری برخوردار هستند.

۱۱٫ سریعتر تصمیم می‌گیرید

همه ما می‌دانیم کسی که به نظر می‌رسد پردازنده سریعتری نسبت به بقیه ما دارد، قادر به بازیابی اطلاعات یا واکنش نشان دادن برای بار دوم است. برای بعضی‌ها، این توانایی ممکن است از طریق بازی تقویت شود. زیرا اطلاعات جدیدی به طور مداوم در طول بازی نمایش داده می‌شود و بازیکنان مجبورند به سرعت با آن اطلاعات خود را وفق دهند. در مطالعات انجام شده، بازیکنانی که بازی‌هایی سرعتی کرده‌اند در مقایسه با غیر بازیکنان در واکنش به سوالاتی درباره تصاویر ۲۵ درصد بهتر عمل کرده‌اند.

۱۲٫ آن‌ها ممکن است اشتیاق شما را کاهش دهند

بازیکنان با تمایل به رها کردن، سیگار کشیدن، یا نوشیدن ممکن است با دستیابی به یک کنترلر بهترین عمل را انجام دهند. طی یکی از تحقیقات دانشگاهی، بازیکنان بعد از بازی کردن یک بازی پازل، میلشان ۲۴ درصد به دلیل نقص انتخابشان کاهش یافته است.

۱۳٫ اضطراب را کاهش می‌دهند

در حالی که بعضی از بازی‌ها اینطور ساخته شده‌اند که استرس شما را بر انگیزد- مخصوصا زمانی که شخصیت خود را در حال انفجار می‌بینید-عکس این نیز می‌تواند درست باشد. یک مطالعه بسیار مهمی که طی آن ۶ ماه بازیکنان را تحت نظر گرفته و ضربان قلب آن‌ها را اندازه گیری کرد نشان می‌دهد که عناوین خاص، آدرنالین را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

۱۴٫ احتمال اینکه گیمرها پهلوان بازی در بیاورند کم است

اگرچه این موضع جای بحث زیاد دارد، بعضی از محققان اذعان کرده‌اند که بازی‌های اکشن ممکن است تمایل برای قلدر بودن را کاهش دهد. در یکی از مطالعات که بازیکنان هر دو نقش قهرمان و آدم شرور را داشتند، نشان می‌دهد که کسانی که رفتارهای بدی را کنترل می‌کنند، احساس پشیمانی از اقدامات خود را به خوبی بروز می‌دهند.

۱۵٫ آن‌ها می‌توانند به بیماران اوتیسم کمک کنند

گیمرها از سیستم‌هایی که تمام بدن را برای کنترل حرکات روی صفحه درگیر می‌کنند بیشتر در جشن‌های پیروزی با همسالان خود استفاده می‌کنند که گاهی با کمبود ارتباطات با افراد مبتلا به اوتیسم مقابله می‌کند. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که به اشتراک گذاری این فضا با دیگر بازیکنان می‌تواند منجر به افزایش معاملات اجتماعی برای افراد مبتلا به اختلال شود.

امیدوارم که شما نیز در زندگی خودتان این تاثیر بازی های ویدیویی را حس کرده باشید و همچنان به بازی کردن ادامه دهید.

منبع: mentalfloss

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط فائزه زارع زردینی
بارگذاری بیشتر در آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + پنج =

همچنین ببینید

تاریخ انتشار بازی Gears 5 مشخص و تریلر جدید آن منتشر شد

به گزارش پی سی اسپات، کنفرانس خبری Microsoft در E3 امسال برگزار شد و بالاخره موفق شدیم جزئ…