بازی Mortal Kombat تاریخچه بسیار طولانی و پر فراز و نشیبی دارد. اولین طرفداران این مجموعه را در دهه‌ی ۹۰ میلادی  دیدند، در حالیکه مبارزه در بازی های ویدئویی هنوز ژانر جدیدی بود و هر نوع خشونت در بازی ها تکان دهنده بود. حتی پراکنده شدن خون در این بازی، بسیاری از احساسات ناخوشایند را به وجود آوردند و باعث شد تا صنعت بازی برای ایجاد یک سیستم رتبه بندی ESRB برای هشدار دادن به افراد بالغ در بازی ها کمک کند.

تاثیرات مثبت و نکات خوب این مجموعه بازی به خوبی شناخته شده است ، و محبوبیت آن هم بر کسی پوشیده نیست و همچنان با قدرت ادامه می‌دهد. اما با تعداد بازی های زیاد در این مجموعه، بعضی ها ناگزیر بهتر از دیگران خواهند بود. هر مسابقات دارای شخصیت های مختلفی است که سطوح مختلف موفقیت را برای طرفداران خود دارند و بعضی از شخصیت ها در بعضی از قسمت ها حضور ندارند. بنابراین ما از بین تمام خون ها و کاراکتر های مختلف این بازی از بدترین تا بهترین قسمت های مجموعه را به شما معرفی می‌کنیم.

بازی Mortal Kombat: Special Forces
بازی Mortal Kombat: Special Forces

Mortal Kombat: Special Forces (2000)

به نظر می‌رسد که بدترین بازی مورتال کمبت حتی یک بازی مبارزه ای هم نیست. تلاش این مجموعه برای تبدیل شدن به بازیهای اکشن همیشه توانایی وحشتناکی را داشت . نیروهای ویژه قرار بود تمرکز خود را بر Jax و Sonya در تلاش برای دستگیری و مبارزه با Kano  باشد، اما این شروع خوبی برای این نوع بازی نبود.

بدتر این است که Special Forces از نظر زمانی اولین بازی در این مجموعه است که پیش از اولین مورتال کمبت اتفاق می افتد. این نیز عجیب و غریب است، از آنجا که Jax اسلحه فلزی خود را تا زمان Mortal Kombat 2  پیدا نمیکند. نیروهای ویژه یک بازی نیست که شما می خواهید آن رابرای داستان بازی انجام دهید ، زیرا داستان این قسمت بسیار کسل کننده و بد است. مشکل این است که دیگر جنبه های بازی هم خیلی خوب نیستند. گرافیک زشت بازی، Jax طراحی نامناسب و ناپسند دارد و شما با یک بازی اکشن خسته کننده ای که به نظر می رسد مانند Metal Gear Solid عنوان شده است که از هر دو بازی ، بخش سر گرم کننده بودن حذف شده است. منتقدین این بازی را تحمل کردند و سازندگان اصلی با مورتال کمبت Special Forces ارتباط بسیار کمی داشتند.

بازی Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero
بازی Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero

Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero (1997)

این یک دوره تاریک برای این مجموعه بود. در تئوری، اسطوره ها ( Mythologies ) به نظر می رسید یک ایده خوب است، هر چند. یکی از جالب ترین شخصیت های مجموعه مورتال کمبت در این قسمت حضور دارد، داستان او را گسترش دادند و به بازیکنان اجازه داد تا از قدرت یخ Sub Zero در یک بازی اکشن استفاده کنند. این هما همه به نظر خوب می آمد تا این که حقیقت ما را با یک بازی وحشتناک و افتضاح تنها گذاشت.

این بازی قرار بود که یک بازی در ژانر اکشن باشد، اما اسطوره ها همچنان مانند یک بازی مبارزه ای عمل می‌کرد که عمدتا بازیکنان را در مسابقات و رقابت های تک به تک قرار می‌داد به صورت یک نفره و پر از مشت، لگد و حرکات معمولی و همیشگی  Sub Zero. در یک عنوان یک بازی خسته کننده بود و شما بازی را دریافت می‌کردید که زمان را برای شما جذاب نمی‌کرد. در این بازی داستان شخصیت هایی مثل Quan Chi، Shinnok و Sub-Zero گسترش پیدا کرده بود، اما چیزی بود که شما می‌توانستید آن را حتی در ویکیپدیا هم مطالعه کنید و زمان خود را در این بازی هدر ندهید.

بازی Mortal Kombat: Armageddon
بازی Mortal Kombat: Armageddon

Mortal kombat 4 gold (1997)

تنها دلیل این که مورتال کمبت ۴ در این فهرست بدترین بازی نشد، به دلیل عنوان مناسب با محتوای بازی و یک بازی مبارزه ای اکشن محور بود. اما هنوز هم این بازی جز بدترین قسمت های این مجموعه محسوب می‌شود. فهرست اسامی شخصیت های جدید بسیار پر زرق و برق بود اما در عین حال بسیار فراموش شدنی . حتی تعداد کاراکتر های بازی از قبل نیز کمتر شده بود. فقط شخصیت Quan Chi در این بازی بازگردانده شده بود.

اما برای این که عادلانه قضاوت کنیم، این اولین بازی ۳ بعدی در این لیست بود، و هر مجموعه بازی زمان دشوار و سختی داشت که بداند چگونه برند خود را با ابعاد سوم در دنیای بازی سازگار کند. گرافیک زشت بازی و صدای های خنده دار و بی کیفیت در این بازی را می‌توان بخشید، اما واقعیت این است که نمی‌توانیم خودمان را گمراه کنیم که این بازی یک بازی بد نیست. همه ی قسمت های ۳ بعدی این بازی بهتر از این قسمت عمل کردند و نخسه های بهتری را به نمایش گذاشتند و می‌توان این نسخه را بدترین نسخه‌ی ۳ بعدی این مجموعه دانست.

بازی Mortal Kombat: Armageddon
بازی Mortal Kombat: Armageddon

Mortal Kombat: Armageddon (2006)

به نظر می‌رسید که این بازی هم از نظر محتوا و کاراکترها باید بسیار خوب باشد. نه تنها تمام کاراکتر های این مجموعه در این قسمت بازی قابل انتخاب بودند، بلکه حتی اجازه می‌داد شخصیت های دلخواد خود را نیز بسازید.اما این بازی چطور می توانست بازی بدی باشد؟

پاسخ این است که با کاراکترهای بسیاری که این بازی داشت، وقت نداشتند تا همه آنها را منحصر به فرد کنند و برای هرکدام حرکات ویژه ای بسازند، بنابراین بسیاری از کاراکتر ها سیستم مبارزه و حرکات و ضربه های شبیه به هم داشتند.گویی انگار که یک کاراکتر را با ظاهر متفاوت انتخاب و بازی میکنید. این بازی سیستم مبارزه بسیار ساده شده است و تغییرات ویژه و پیچیده ای ندارد.بنابراین هر شخصیت دارای حرکات کمتری نیز بود. حتی حرکات و سیستم Fatality بازی نیز تغییرات کمی داشت مثلا شما می‌توانستید حرکات پایانی خود را بسازید و برای کاراکتر هایی که طراحی کردید استفاده کنید.

این بازی سبب آسیب جدی به نام تجاری Mortal Kombat شد و این شرکت مجبور به تنظیم و راه اندازی مجدد و ریبوت کردن بازی در نسخه های بعدی شد تا بتواند مسیر موفقیت قبلی خود را پیش بگیرد.

بازی Mortal Kombat vs DC Universe
بازی Mortal Kombat vs DC Universe

Mortal Kombat VS DC Universe (2008)

باور کنید یا نه، این بازی در واقع (به طور رسمی) به عنوان Mortal Kombat 8 شناخته می شود. در این بازی از آنجا که نیمی از کاراکترها حتی شخصیت های Mortal Kombat نیستند، اما این مخلوط کردن جهان ها واقعا فکر بدی نبود و یک کراس اور میان دنیاها می‌توانست بسیار جذاب باشد . بسیاری از بهترین شخصیت های مجموعه Mortal Kombat اساسا مانند ابرقهرمان ها هستند، بنابراین منطقی است که آنها در مقابل Superman و Wonder Woman قرار بگیرد و مبارزه کنند.

مطمئنا این بازی برای یک دلیل امتیاز خیلی بالایی نگرفت. این بازی افتضاح نیست اما در عین حال نمی‌توان آن را یک بازی کامل و بدون نقص دانست .یکی از جنبه هایی که همه از آن انتقاد کردند این بود که این اولین بازی Mortal Kombat  بود که برای نوجوانان رده‌ سنی T را به دست آورد، به جای آن که رتبه بالاتری را به دست آورد. این بازی سرگرم کننده بود، اما جهان Mortal Kombat بسیار خونین تر و سیاه تر و خشونت بار تر از دنیای DC  می‌باشد.

بازی Mortal Kombat 1
بازی Mortal Kombat 1

Mortal Kombat (1992)

بسیاری از شما از دیدن این بازی در این قسمت خوشحال نمی‌شوید. این بازی قسمتی است که مجموعه Mortal kombat با آن شروع شد و اولین قسمت این مجموعه می‌باشد. از لحاظ اصالت و تاثیر اولین مورتال کمبت بسیار جذاب و تماشایی است. اما این لیست درباره‌ی این نیست که کدام بازی ها بیشترین تاثیر را بر روی صنعت بازی های ویدئویی دارند. بلکه راجب آن است که کدام بازی ها لذت بخش ترین برای بازی کردن می‌باشند. آیا ما واقعا می‌خواهیم برگردیم به اولین قسمت این مجموعه از بین تمامی نسخه های عرضه شده این بازی ؟ برای نوستالژی بودن شاید و البته تمامی بازی ها این لیست از همین نسخه بازی تاثیر گرفته اند و ساخته شده اند.

Mortal Kombat برای آن زمان خوب بود و تغییرات در بازی بسیار کم بود و لیست شخصیت های آن کوچک بود و تعداد کاراکتر های کمی برای انتخاب وجود داشت، ضربات ترکیبی Combo اصلا وجود نداشت و کاراکترهای این بازی به نظر می رسید مانند مردم عادی بودند که لباس های مخصوص جشن هالویین پوشیده بودند ، اگه شما زمانی که این بازی عرضه شد یک گیمر بودید، با خشونت بی سابقه این بازی سرگرم می‌شدید و با دوستان خود درباره‌ی نحوه‌ی مبارزه صحبت می‌کردید و همه تلاشتان برای شکست دادن باس فایت بازی یعنی Goro انجام می دادید. در آن زمان بازی خوبی بود اما واقعیت واقعیت است و اگر امروز برای هر نوجوانی این بازی را بگذارید، آنها می خندند و خواهان بازی کردن یکی از عناوین جدید تر این مجموعه می‌شوند که چهار برابر بیشتر از مبارزان قسمت اول دارای کاراکتر هستند.

بازی Mortal Kombat 3
بازی Mortal Kombat 3

Mortal Kombat 3 (1995)

Mortal Kombat 3 بسیاری از شکل ها و طرح های جدید را در دیوار پشت سر و محیط بازی اضافه کرد. سیستم ضربات ترکیبی Combo در این بازی ارائه شد و همچنین توانایی جدیدی به بازی اضافه شد که پرتاب کردن بازیکنان بود و توانست سرعت بازی را تغییر دهد. اگر شما یک بازیکن تهاجمی نبودید، احتمالا قصد نداشتید زمان خوبی را در اختیار حریف خود قرار دهید. علاقه مندان به مبارزات بازی از سبک جدید لذت بیشتری می برند.

یکی دیگر از بزرگترین اشکالات اولین مورتال کمبت این بود که شخصیت هایی را معرفی کرد که درواقع طرفداران واقعا از آن لذت نمی‌برند. ما قبلا یک گورو با کینتارو داشتیم، و حالا کاراکتر دیگر Sheeva داریم. و همچنین کاراکتر Stryker را معرفی کرد، که هنوز هم یکی از بدترین شخصیت ها در این مجموعه است، زیرا او بیشتر شبیه یک پیک پیتزا به نظر می رسد تا مامور پلیس.

بازی Mortal Kombat: DEADLY ALLIANCE
بازی Mortal Kombat: DEADLY ALLIANCE

Mortal Kombat: DEADLY ALLIANCE (2002)

بعد از فاجعه‌ی مورتال کمبت ۴ و این که آن بازی بسیار بد بود و بازخورد های بسیار زیاد منفی را داشت ، این مجموعه به شدت نیاز به یک بازی داشت تا همه چیز را به مسیر اصلی موفقیت برگرداند. سایر بازیهای رایانهای مانند Tekken و Soul Calibur پیشرفتهای زیادی انجام داده بودند و بازی های خود را به سمت ۳D (سه بعدی) برده بودند، بنابراین مورتال کامبت نیاز داشت تا اثبات کند که می‌تواند در دوران جدید باز هم بدرخشد. این بازی برای اثبات این امر، تغییرات بزرگی را در این قسمت مجموعه انجام داد و شخصیت اصلی مجموعه مانند  Liu Kang را در صحنه‌ی شروع بازی به قتل رساند. شائو کان نیز کشته شد، و به طور واضح نشان داد که داستان مرحله ای این مجموعه را برای نسل جدید تنظیم می کند. و این کار به نوعی موفقیت آمیز هم بود.

این بازی خوب عمل می کرد و کلا بازی خوبی بود و قطعا بهتر از Mortal Kombat 4 بود. اما این تمام تغییرات نسل جدید است؟ این واقعا خوب نیست، به عنوان مثال این بازی ، تقریبا چهره های جدید و غیرمعمول مانند بازی MK4 معرفی کرد. شخصیت خون آشام (Nitara) و البته بدترین شخصیت در کل مجموعه یعنی ((Mokap وجود داشت.

Deadly Alliance نشان داد که هنوز امید در مجموعه بازی های Mortal Kombat وجود دارد، اما به غیر از یک بازی رزمی معمولی و تعدادی از شخصیت های برجسته و به یاد ماندنی،‌ چیز دیگری در این بازی نبود که بتوان زمان زیادی را برای آن صرف کرد.

بازی Mortal Kombat: Shaolin Monks
بازی Mortal Kombat: Shaolin Monks

Mortal Kombat: Shaolin Monks (2005)

این قسمت از مجموعه بازی های Mortal Kombat را می‌توان موفقیت آمیز و بسیار خوب دانست.  این بازی ای بود که بازی های سبک اسطوره ای و افسانه ای و مبارزه ای باید همانطور باشند، این بازی فرمول اولیه ای که در قسمت های اول و دوم Mortal Kombat  را داشت استفاده کرد و یک بازی مبارزه ای بسیار خوب بود ، از خط و مسیر اصلی این مجموعه خارج نشد و توانست دوباره این مجموعه را به روز های موفقیت آمیز خود بازگرداند. اما با تمام عناصر فراطبیعی این مجموعه آن را می‌توان یک اثر موفق دانست.

حتی با سبک بازی مختلف، این قسمت توانست تمام چیزهایی را که مردم به دنبال بازی در مجموعه مورتال کمبت بودند را حفظ کند و به آن ها ارائه کند. کاراکتر ها می توانستند با استفاده از Fatalities شخصیت های دیگر را شکست دهند و حتی راه های مختلفی برای بازی وجود داشت. این کار به خوبی به عنوان تجربه تک نفره کار می کرد و شما می توانستید با یک دوست بازی دو نفره انجام دهید و لذت ببرید.

بازی Injustice: Gods Among Us
بازی Injustice: Gods Among Us

Injustice: Gods Among Us (2013)

بله می‌دانیم که این بازی حتی از مجموعه بازی های Mortal Kombat نیست، اما در این بازی کاراکتر Scorpion وجود دارد،‌  و استودیو Netherrealm، که Mortal Kombat 9 را ساخته است، سیستم مبارزه‌ی خود را در بازی Injustice به کار برده است.پس اگر این بازی حتی فقط یکی از کاراکتر های بازی Mortal Kombat را داشته باشد اما بخاطر سیستم مبارزه‌ی این بازی می‌توان آن را مثل مورتال کمبت ۹ دانست. اگر شما به دنبال یک بازی جایگزین برای بازی Mortal Kombat X هستید، بازی  Injustice  می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

از بین کراس اوور های میان بازی مورتال کمبت و DC ، این بازی را می‌توان بهترین آن ها دانست. سیستم مبارزه با ظرافت تر و بهبود یافته تر است و فهرست اسامی کاراکتر ها بسیار گسترده تر شده و کاراکتر ها آنقدر بی‌رحم و وحشی هستند که حتی Scorpion  را در میان آن ها احساس نمی‌کنید. همه ما می‌دانیم که این کراس اوور ها بسیار جذاب است و همچنین امیدوار بودیم که این موفقیت بتواند در Injustice 2 نیز تکرار شود اما اگر شما به دنبال تجربه‌ی یک بازی مورتال کمبت هستید، بهتر است به سراغ نسخه های اصلی این مجموعه بروید.

بازی Mortal Kombat Deception
بازی Mortal Kombat Deception

Mortal Kombat: Deception (2004)

در این نقطه دقیقا زمانی بود که بازی راه افتاده بود و به نقطه از اوج هیجان و زیبایی رسیده بود . این بازی سیستم مبارزه ای را که در بازی Deadly Alliance به کار برده بود، برداشت و آن را با افزودن عناصر جدید مانند محیط های جدید و زیبا و هیجان انگیز و  مرحله و تله های مرگبار در سطوح بالاتری برد و بازی را بهتر کرد. کاراکتر های بازی نیز ارتقا یافته بودند. از آنجا که در بازی Deadly Alliance فقط شانگ سوسان و کوان چی را که هر دو شخصیت های قابل بازی  بودند، به عنوان Boss Fight  داشت اما در این قسمت شخصیت Onaga نیز به آن ها اضافه شده بود.

ولی متاسفانه این قسمت نیز مانند بازی Deadly Alliance شخصیت های جدید داشت و آن ها به اندازه‌ی کاراکتر های قبلی انتظارات را برآورده نکردند و بیشتر آن ها معمولی و ضعیف بودند. اما شخصیت های قبلی و آن هایی که دوباره به بازی بازگردانده شده بودند خوب بودند. اما همچنین این قسمت بازی های فرعی زیادی داشت تا شمارا سرگرم نگه دارد. مانند شطرنج و پازل بازی مورتال کمبت که در این قسمت وجود داشت و به عنوان یک Mini Game می‌توان از آن ها نام برد.

بازی Mortal Kombat 2
بازی Mortal Kombat 2

Mortal Kombat 2 (1993)

بازی Mortal Kombat 2 دقیقا همان چیزی است که مردم از بازی های مبارزه ای انتظار داشتند و این شرکت توانست موفقیت های خوب نسخه اول این بازی را ادامه دهد و حتی آن را گسترش دهد و محبوب تر کند و آن را به بازی بزگتری بدل کرد. تنها قربانی های این بازی Kano و Sonya  بودند که دیگر قابل به بازی با آن ها نبودیم و از آنجایی که آنها در نسخه قبلی از محبوبیت بسیار کمی برخوردار بودند اما این کار باعث شد که طرفداران مشتاق حضور آن ها در بازی باشند.

با وجود ابتکار و تمایزی که بازی Mortal Kombat 2 ایجاد کرده بود، اما امروزه این بازی بسیار ساده به نظر می‌رسد. به آسانی می‌توان حرکات و ضربات کاراکتر های بازی را یاد گرفت. اما بازیکنان خلاق با پیدا کردن ضربات ترکیبی و کوبمو های ترکیبی حتی قبل از وجود سیستم مخصوص کومبو در مجموعه Mortal Kombat  توانستد عمق و تاثیر بازی را افزایش دهند. برخی هنوز هم این عنوان را نقطه‌ی اوج این مجموعه قلمداد می‌کنند، چون هرچیزی که در این بازی معرفی و نمایش داده شد پیشرفت قابل توجهی نسبت به نسخه قبل داشت.

بازی Mortal Kombat 9
بازی Mortal Kombat 9

Mortal Kombat 9 (2011)

این قسمت از مجموعه بازی های Mortal Kombat جان دوباره ای به این مجموعه داد و دوباره امید هارا برای این بازی زنده کرد. بعد از صدمات و تاثیرات منفی بازی Armageddon، بازی دوباره توانست به مسیر اصلی خود بازگردد و راه قبلی خود را درپیش بگیرد. در این قسمت به جای معرفی کاراکتر های جدید، لیست بازی را فزایش دادند و از کاراکتر های قبلی خود بیشتر استفاده کردند تا لیست کاراکتر های بازی افزایش پیدا کند. در این بازی چیز جدید و خاصی اضافه نشده بود اما بازگشت به مسیر اصلی مجموعه بازی های Mortal Kombat این بازی را امیدوار کننده کرد.

بسیاری از طرفداران این بازی این بازی را مورد علاقه خود معرفی کردند و دلیل انتخاب آن ها نیز کاملا مشخص است. این بازی دقیقا همان بازی بود که از یک Mortal Kombat انتظار داشتید. حتی بخش داستانی بازی بسیار لذت بخش و جالب بود که یک چیز بسیار نادر برای بازی های مبارزه ای می‌باشد که بخش داستانی خوبی داشته باشند. این قسمت را می‌توان یک پیوند نوستالژیک بین نسخه های قدیمی و اولیه این بازی دانست.

بازی Ultimate Mortal Kombat 3
بازی Ultimate Mortal Kombat 3

Ultimate Mortal Kombat 3 / Mortal Kombat Trilogy (1995)

قبل از این که چیزی به عنوان DLC  به بازی ها اضافه شود، شرکت ها مجبور بودند تا بازی جدیدی انتشار دهند تا بتوانند تا محتوای خود را تغییر دهند و چیز های جدیدی به آن اضافه کنند یا اشکالات آن را برطرف نمایند. زمانی که بازی Mortal Kombat 3 انتشار یافت، شرکت قصد داشت تا مشکلات آن را برطرف کند و موارد جدیدی به آن اضافه کند. بخاطر همین موضوع چندی بعد نسخه هایUltimate Mortal Kombat 3  و  Mortal Kombat  Trilogy از این مجموعه منشتر شد. اگر شما می‌خواستید که بازی Mortal Kombat 3 را با دوستانتان تجربه کنید آن ها حتما از شما درخواست می‌کردند تا نخسه Ultimate این بازی را تهیه و استفاده کنید زیرا بسیاری از مشکلات آن برطرف شده بود و بهینه تر شده بود.

UMK3 مشکلات بازی را از نسخه اصلی خود نه تنها با برگرداندن  Scorpion و Kitana به بازی ، بلکه نینجا های متفاوت با رنگ بندی های متنوع و قدرت های مختلف به بازی اضافه کرد و رفع کرد، اما این بازی همچنین مکانیک جدید و سطوح جدیدی را معرفی کرد، که جزئیات بیشتری را در این بازی گنجانده بود.

Trilogy هم دقیقا همان بازی بود اما فقط تعداد کمی کاراکتر های جدید به آن افزوده شده بود و اجازه می‌داد که با کاراکتر Goro  بتوانید بازی کنید و لذت ببرید. اگر شما تعداد کاراکتر های بیشتری را ترجیح می‌دهید می‌توانید Trilogy را انتخاب کنید. اما بعضی طرفداران این بازی معتقد بودند که گرافیک و گیم پلی در این نسخه افت داشت و آن ها نسخه‌ی Ultimate را ترجیح می‌دادند.

بازی Mortal Kombat X
بازی Mortal Kombat X

Mortal Kombat X (2015)

بیایید بالاخره با رتبه اول این لیست روبه رو شویم. مهم نیست که چه بازی ای را برای رتبه بالا انتخاب کردیم، صادقانه بگویم، هر یک از چهار بازی برتر در فهرست ما بهترین هستند، اما MKX اولین بار در یک مدت طولانی نشان می دهد که این سری به نظر می رسد به موفقیت نسخه های نخستین خود بازگشته است. MKX نه تنها سیستم مبارزه MK9 را بهبود می بخشد، بلکه داستان آن را ادامه می دهد و آن را در یک جهت تازه و اصلی در پیش می گیرد و در این قسمت عناصر جدیدی معرفی شد که به خوبی کار می‌کنند. این بازی دارای یک لیست عظیم از شخصیت ها است واکثر شخصیت های جدید واقعا عالی هستند.

MK9 محکم و موفقیت آمیز بود، اما MKX تمام بهترین عناصر پیشینیان خود را بر روی میز می‌آورد و در عین حال با تکیه بر عناصر جدید کافی، باعث می شود که این مجموعه دوباره به روزهای افتخار آمیز آن بازگردد.

منبع: Screenrant

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط علیرضا صالحی
بارگذاری بیشتر در اخبار بازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 3 =

همچنین ببینید

مراحل ساخت فصل دهم سریال The Walking Dead آغاز شد

به گزارش پی‌ سی اسپات، ستاره‌ی مجموعه Norman Reedus، The Walking Dead در صفحه‌ی اینستاگرام…