از همان فصل های آغازین بود که با شخصیتی مرموز و ترسناک مواجه شدیم و این سوال در ذهن همه‌ی ما ایجاد شد که این شاه شب کیست و هدفش چه می‌تواند باشد؟ خوب برای این سوال شاید ساده ترین جوابی که می‌توان داد این است که، شاه شب یک هیولای شیطانی یخی است که نیروهایش را به سمت جنوب وستروس می‌برد تا ساکنان هفت اقیلم را با سحر وجادو یخی، زامبی های فاسد و حتی اژدها نابود کند، تصویری بسیار ترسناک که اگر در دنیای ما بود مواجه شدن با آن بسیار سخت می‌شد.

اما این Game of Thrones است و در این دنیای وسیع و وحشی باید انتظار هر اتفاق ممکن و غیر ممکن را داشت. شاه شب واقعا کیست؟ هدفش؟ خواسته‌ی اصلی او؟ و اینکه آیا واقعا شاه شب یک هیولای شرور و زیان کار است؟

 

برن شاه شب نیست

 

برن و شاه شب - فصل ششم
برن و نایت کینگ – فصل ششم

قطعا تاکنون این تئوری زیاد به گوش شما خورده است که برن استارک همان شاه شب است، اما بیاید کمی منطقی فکر کنیم، هدف اصلی تبدیل شدن به کلاغ سه چشم، متوقف کردن شاه شب است و اگر برن استارک شاه شب بود چرا کلاغ سه چشم اصلی باید آنقدر زحمت می‌کشید تا برن را به غار خود بکشاند و به آموزش های سختی بدهد؟ اگر واقعا برن شاه شب باشد، تمامی زحمات وسختی هایی که کشیده است بیخود و بیهوده بوده‌اند.

تمامی این حرف ها برای این نیست که بگوییم برن قهرمان این داستان است، اما همانطوری که باور داریم، برن می‌تواند در پایان این جنگ در سمت اشتباه قرار بگیرد یا حتی به این جنگ خاتمه بدهد! خوب این بازی تاج وتخت است نباید زیاد تعجب کرد، برن به لطف تبدیل شدن به کلاغ سه چشم می‌تواند حوادثی که در گذشته و حال رخ می‌دهند را ببیند، اما این به این معنا نیست که او به گذشته باز خواهد گشت و توسط جادوی یخ به فرد دیگری تبدیل شود که برای هزاران سال کار خاصی انجام ندهد، اگر هنوز شما قانع نشده‌اید برگردیم به زمانی که بازیگر نقش برن استارک یعنی ایزاک همپستد رایت (Isaac Hempstead-Whrigt) در مصاحبه‌ای که قبل ها انجام داده بود در مورد این تئوری شاه شب بودن برن گفته بود: “این تئوری بسیار “ساده” و “پیش وپا افتاده” است.” پس به نظر من می‌توان به کلی این تئوری را منتفی دانست.

 

خوب یا شر مطلق؟

 

شاه شب - فصل پنجم
نایت کینگ – فصل پنجم

 

حتی اگرقبول کنیم که برن شاه شب نیست، ما هنوز هم نمی‎دانیم که او کیست و دقیقا از کجا می‌آید و او واقعا به چه چیزی فکر می‌کند؟ تمامی وایت واکرهای اطراف او برای خود یک جامعه‌ی جدا دارند، آنها زره وسلاح جنگی تولید می‌کنند، آنها فرهنگ و به احتمال زبان مخصوص خود را دارند البته ما هیچ وقت حرف زدن آنها را در سریال نشنیده‌ایم.

اما واقعا هدف شاه شب و ارتش او چیست؟ از داستان هایی که نسل به نسل بین مردم وستروس می‌چرخید مشخص شد که وایت واکر ها نیروهای شروری هستند که با فرا رسیدن شب طولانی می‌آیند تا همه را به قتل برسانند، اما واقعا چرا؟ اهدافشان چیست؟ چرا آنها اصرار در سفر کردن به سمت جنوب را دارند؟

در فصل ششم، برن با سفر به گذشته متوجه شد که فرزندان جنگل برای دفاع از خود در مقابل انسان های اولیه، اولین وایت واکر را با فرو کردن دراگون گلس به قلب یک مرد به وجود آوردند، اما بعد ها وایت واکرها برعلیه فرزندان جنگل شدند، که همین باعث شد آنها با پیوستن به انسان های اولیه وایت واکر ها را به دورترین نقطه‌ی شمالی برانند، از این داستان هزاران سال است که می‌گذرد اما این واقعا جواب سوال ما نیست که هدف اصلی وایت واکرها چیست؟ امیدوار هستیم که سازنندگان سریال در فصل هشتم اشاره‌ی مختصری به پیشینه و هدف واکر ها بکند، اگر ما شاهد این اتفاق نباشیم، آنها اولین شخصیت های بدی خواهند بود که واقعا خسته کننده خواهند شد، مخصوصا در سریالی که بزرگترین خیانت کارها و شخصیت های بد در آن به نمایش در آمده‌اند.

 

شاه شب کتاب و سریال چه فرقی باهم دارند؟

 

شاه شب سوار بر اژدها - فصل هفتم
شاه شب سوار بر اژدها – فصل هفتم

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که، شاه شبی که در سریال مشاهده می‌کنیم کاملا برای سریال ساخته شده است، و شاه شبی که در کتاب ها داستانش را دنبال می‌کنیم با سریال تفاوت های اساسی دارد و اینکه برای آشنا شدن با رهبر وایت واکرها در کتاب باید کمی صبر کرد.

هنوز هم معلوم نیست که آیا داستان شاه شب سریال بر روی نایت کینگ کتاب ها تاثیری خواهد گذاشت یا نه؟ اگر تاثیر بگذارد هم شاید فقط در یک مورد باشد، در کتاب ها در مورد پیشینه‌ی شاه شب اینگونه گفته شده است که شاه شب هزاران سال پیش از اتفاقات سریال زندگی می‌کرده است، او سیزدهمین رئیس نگهبانان شب بوده است (جان اسنو ۹۹۸  امین رئیس نگهبانان شب است) طبق افسانه‌هایی که وجود دارد او عاشق یک وایت واکر زن می‌شود، با او ازدواج می‌کند و وظیفه‌ی حکمرانی قلعه‌ی Nightfort را برعهده داشته است، تا زمانی که شمالی ها و وحشی های شمالی او را شکست دادند.

جورج مارتین (George.R.R.Martin) نویسنده‌ی اصلی سریال ومجموعه کتاب‌های گیم او ترونز در سال ۲۰۱۵ در یک پست وبلاگی به رابطه میان شاه های شب کتاب وسریال اشاره کرده بود: “من شاه شب درون کتاب را ترجیح میدهم، او یک شخصیت افسانه‌ای است و شبیه به برندون معمار (Brandon The Builder) است، و تا امروز زنده مانده است.”

اطلاعاتی که پس از فصل هشتم بدست آوردیم:

برن - منتظر یک دوست
برن – منتظر یک دوست

او به دنبال برن است

پس از گذشت فصل‌ها و تئوری‌های مختلفی که از اهداف نایت کینگ یا شاه شب شنیدیم، بالاخره و در قسمت دوم فصل هشتم بود که از زبان برن استارک شنیدیم “او به دنبال من است” و قبلا نیز کلاغ‌های سه چشم قبلی را از بین برده. پس از گفتن این جمله بود که اعضای تیم وینترفل تصمیم گرفتند تا برای گیر انداختن شاه شب معروف در جنگ وینترفل، برن تا طعمه قرار دهند. البته آن‌ها برن را تنها نگذاشتند و تیون گریجوی وظیفه محافظت از او را بر عهده داشت.

قبل از پخش فصل هشتم نیز بازیگر نایت کینگ یعنی ولادیمر فودریک گفته بود که کارکتر او تنها به دنبال یک شخصیت است و یک هدف مشخص دارد و مردم خواهند فهمید که او کیست. برن در ادامه گفت که “او همیشه می‌داند و کجا هستم”. این بخاطر این است که در قسمت پنجم فصل شش شاهد بودیم که شاه شب در طی یکی از ویژن‌های برن استارک، علامت خود را بر روی این شخصیت گذاشت و به همین سبب، او می‌تواند موقعیت مکانی برن را شناسایی کند.

برن استارک
برن استارک

او به دنبال پاک کردن حافظه‌ی بشریت است

رهبر آدر‌ها و وایت واکر‌ها از جان برن چه می‌خواهد؟ طبق توضیحاتی که برن در قسمت دوم فصل هشتم داد، او به دنبال انتقام و یک شب طولانی است و قصد دارد تا حافظه‌ی بشریت را پاک کند. برن استارک نیز حافظه‌ی بشریت است و او با کشتن برن، حافظه‌ی بشریت را پاک می‌کند.

به عنوان یک یادآوری مهم برای شما، یک کلاغ سه چشم توانایی مشاهده گذشته‌، اتفاقات حال دور دست و همچنین برخی از اتفاقات آینده را دارد و به همین سبب حافظه‌ی بشریت خطاب می‌شود. طبق صحبت سمول تارلی، اگر بشر فراموش کند که از کجا آمده و به کجا می‌رود و در گذشته چه اعمالی را انجام داده، فرقی با حیوانات نخواهد داشت.

در آخر امیدواریم، فصل هشتم به سوالات متعدد ما هرچند کوتاه و مختصر جواب بدهد وهدف اصلی شاه شب را به ما بفهماند.

منبع: Gamespot و PCSpot

 

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط Hadis.RF
بارگذاری بیشتر در فیلم و سریال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 12 =

همچنین ببینید

میلی بابی براون به احتمال زیاد در فیلم The Eternals حضور خواهد داشت

به گزارش پی سی اسپات، احتمال حضور میلی بابی براون (Millie Bobby Brown) ستاره جوان و موفق س…