بدون هیچ شکی، برن استارک یکی از زیباترین و جذاب ترین خط های داستانی سریال Game of Thrones را داشته است. از همان اول که ما برن را دیدیم، انتظار داشتیم که او نقش پر رنگی را به مرور پیدا کند و به مرور شخصیت مهم تری شود و همان نیز شد. بازیگر این شخصیت یعنی آیزاک هم‌استد رایت (Isaac Hempstead-Wright) نیز در ابتدا در سن ۱۲ سالگی برای بازی در این نقش آمد و با آن بزرگ شد.

از همان قسمت‌های اول شاهد بودیم که او پس از پرت شدن از پنجره در یک ارتفاع خیلی زیاد، فلج شد و ادامه‌ی خط داستان خود را بر روی یک ویلچر گذارند. او در ادامه رویا‌های عجیبی را تجربه کرد و فهمید که قابلیت‌های ویژه‌ای دارد: وارگ کردن از حیوانات و زندگی کردن در قالب آن‌ها و سفر به گذشته. بعد از اینکه با کلاغ سه چشم باستانی دیدار کرد و شاهد مرگ او توسط شاه شب بود، پس از نجات یافتن توسط عمو بنجن یا کولد هندز کتاب، تبدیل به کلاغ سه چشم جدید شد و مسئولیت حمل حافظه‌ی بشریت را بر عهده گرفت.

از آن زمان بود که رفتار او بسیار عجیب شد و سخن زیادی نیز نمی‌گوید. اما همان تعداد مواقع کمی که صحبت می‌کند، شاید با معنی‌ترین سخنان دنیای سریال را به زبان می‌آورد که معنای عمیقی دارند. برخی از این جملات بسیار جذاب هستند و در عین حال مخاطب را در پرسش‌های زیادی باقی می‌گذارند.

در این مقاله شما می‌توانید ده دیالوگ برتر و پر از معنی این شخصیت مرموز و دوست داشتنی را مطالعه کنید.

برن استارک و تیون گریجوی
برن استارک و تیون گریجوی

۱۰- کامل کردن رستگاری تیون

“تیون، تو مرد خوبی هستی”

تیون مسیر بلندی را سپری نمود. او در ابتدا وفاداری خود نسبت به استارک‌هارا خراب کرد و جواب تمام خوبی‌های آن‌ها را خیانت داد. در کنار آن، او شدیدا دوست داشت تا توسط پدر خود مورد قبول و دوست داشتن واقع شود. شاید بدترین عملی که او در زندگی خود انجام داد این بود که تعداد زیادی از بزرگان وینترفل را به قتل رساند و قصد داشت تا با خیانت به راب استارک و زمانی که او حضور نداشت، وینترفل و شمال را تصاحب کند.

اما در بدترین شکل ممکن توسط رمزی بولتون بی رحم به بردگی گرفته شده و شکنجه‌های بسیار دردناکی روی او پیاده شد. به طوری که او حتی هویت اصلی خود یعنی تیون گریجوی را به یک برده‌ی ساده به نام ریک (Reek) تغییر داد. اما در یک پیچش داستانی بزرگ، او موفق شد تا از دست رمزی فرار کرده و سانسا را نیز نجات داده و با خود ببرد تا باری دیگر بتواند احترام خود را نسبت به استارک‌ها بدست آورد.

اما مشاهده کردیم که او هنوز هم از عذاب وجدان رنج می‌برد و خوشبختانه در قسمت سوم فصل هشتم یعنی جنگ وینترفل، درست قبل از اینکه توسط شاه شب به قتل برسد، توسط برن مورد عفو قرار داده شد تا به رستگاری کامل برسد.

برن و جان در ملاقات با یکدیگر، فصل هشتم
برن و جان در ملاقات با یکدیگر، فصل هشتم

۹- گیج کردن جان

جان خطاب به برن: “حالا برا خودت مردی شدی”
برن: “تقریبا!”

جان سال‌ها بود که برادر کوچکتر خوب یعنی برن را ندیده بود و با عقل جور در می‌آمد که پس از دیدن او، از بزرگ شدن او تمجید کند. اما پس از جواب سرد برن جان بسیار گیج و شوکه شد. او حتی مقداری هم ترسید و جواب مرموز برن بسیار برایش سنگین بود. شاید بزرگترین سوالی که در ذهن او پدیدار شد این است که چه بر سر برن آمده است؟ اما بیایید به او حق بدهیم که پس از سال‌ها دوری برادر کوچک‌تر خود که حتی نمیدانست زنده است یا مرده را مشاهده کرده و در اولین مکالمه پس از این همه سال، این جواب سرد را شنیده است. حتی اگر من هم بودن گیج می‌شدم!

برن استارک در حال تماشای جیمی لنیستر وحشتزده
برن استارک در حال تماشای جیمی لنیستر وحشتزده

۸- سر به سر گذاشتن جیمی!

“کار‌هایی که برای عشق انجام می‌دهیم!”

برن تنها با گفتن همین شش کلمه، ترس عمیقی را به دل جیمی انداخت و به او نشان داد که نه تنها این حرکت جیمی که به قصد کشتن او رخ داد، از یاد او نرفته است، بلکه تمام جزئیات آن را نیز به یاد دارد. در اپیزود اول سریال Game of Thrones نیز شخصیت جیمی در حال که به سرسی لنیستر و عشق واقعی خود نگاه می‌کند، جمله “کار‌هایی که من برای عشق انجام می‌دهم” را به زبان می‌‌آورد و در ادامه برن بازیگوش را که از ارتفاع بالا رفته و شاهد صحنه‌ای غیر منتظره بوده است را از ارتفاع زیادی به پایین پرت می‌کند.

اما زمانی که جیمی در حال جواب پس دادن به سانسا برای مشارکت در قتل ند استارک بود و گفت که این کار‌هارا تنها برای خاندانش انجام داده است، برن این جمله را با کمی تغییر می‌گوید و شوک عمیقی را بر چهره جیمی می‌اندازد. این لحظه بدون شک، یکی از بهترین لحظات این فصل بود.

مکالمه برن و جیمی در قسمت دوم فصل هشتم
مکالمه برن و جیمی در قسمت دوم فصل هشتم

۷- چرا جیمی را لو نداد؟

“اگر بزارم بکشنت، دیگه نمیتونی کمکی تو جنگ داشته باشی”

شاید در نگاه اول متعجب شوید که چرا برن کسی که او را تقریبا به کشتن داده بود بخشیده است و چیزی در مورد آن به کسی نمی‌گوید. جواب این سوال را در قسمت دوم فصل هشتم گرفتیم. زمانی که جیمی به آرامی به خلوت برن نزدیک شد و از اون پرسید که چرا او را لو نداده است، برن به آرامی پاسخ داد که اگر او را به کشتن دهد، نمی‌تواند در جنگ با مردگان و ارتش شاه شب حضور داشته باشد.

این دیالوگ به سادگی نشان می‌دهد که برن یا کلاغ سه چشم کنونی، آن شخصیتی که قبلا بود نیست و دیگر از روی احساسات خود تصمیم نمی‌گیرد، بلکه تصمیمات خود را هدفدار و با معنی تعیین می‌کند.

برن استارک در قسمت پنجم فصل ششم
برن استارک در قسمت پنجم فصل ششم

۶- او می‌داند که هدف نایت کینگ چیست

“یک شب بی پایان، او می‌خواهد این دنیا را پاک کند و من حافظه‌ی آن هستم”

از همان فصل‌های اول و زمانی که نایت کینگ و ارتش وایتش به همراه وایت واکر‌ها معرفی شدند، تمام طرفداران تنها بر روی آمدن جنگ بزرگ و سرنوشت این جنگ تمرکز داشتند و کمتر کسی این سوال را می‌پرسید که موجود وحشتناک و قدرتمندی مانند شاه شب، در اصل به دنبال چه هدفی است؟ آیا اصلا هدفی دارد و یا اینکه تنها می‌خواهد زندگی را از نژاد بشر سلب کند؟

اما در اواخر قسمت دوم فصل هشتم شاهد بودیم که برن از زبان خودش گفت که او نگه دارنده حافظه کل بشریت می‌باشد و هدف اصلی نایت کینگ کشتن او و پاک کردن این حافظه است. به همین سبب بود که کل ارتش انسان‌ها خودشان را آماده برای برن استارک جوان کردند و او را طعمه شاه شب قرار دادند تا بتوانند این هیولای آبی را گیر بیاندازند.

برن در حال وارگ کردن در کلاغ‌ها
برن در حال وارگ کردن در کلاغ‌ها

۵- یک راه بسیار خوب برای پایان دادن به مکالمه

“الان میخوام برم”

تا حالا شده که در حال مکامه با شخصی باشید و تصمیم بگیرید که کم کم از ادامه‌ی صحبت با او دست بکشید، اما راهی بلد نباشید؟ مگر اینکه تلفنتان زنگ بخورد یا کسی وارد بحث شود و آن را خراب کند. این ها راه های بسیار خوبی برای تمام کردن یک بحث کسل کننده هستند. برن قابلیت ویژه ای در این زمینه دارد. او به سادگی جواب تیون را داده و سر خود را برمی‌گرداند و وارگ می‌کند. حالا دیگر هیچکس نمی‌تواند با صحبت کردن حواس او را پرت کند. “ببخشید تیون، باید برم”

باقی ماندگان جنگ وینترفل - برن استارک آریا استارک سانسا استارک
باقی ماندگان جنگ وینترفل – برن استارک آریا استارک سانسا استارک

۴- این سوال را برای جیمی بوجود می‌آورد که چه خواهد شد؟

“از کجا می‌دونی که یک بعد از اینی (اشاره به جنگ) باشد؟”

در ادامه‌ی صحبت برن و جیمی و بعد از اینکه برن به او توضیح داد که برای جنگ لازمش دارند، جیمی سوال دیگری را نیز پرسید و گفت که بعد از جنگ با مردگان چه خواهد شد و او نیز پاسخی شگفت انگیز و مرموز داد که طرفداران مدتی را در مورد آن تئوری پردازی می‌کردند. از جمله این تئوری‌ها این بود که جیمی در جنگ خواهد مرد یا اینکه آن‌ها شکست بدی را خواهند خورد.

زیرا همانطور که در تیزر Aftermath دیده بودیم، انسان‌ها شکست بدی را متحمل شده بودند و از هر شخصیت یک وسیله در جایی از وینترفل افتاده بود. اما قسمت سوم آمد و دیدیم که آن‌ها موفق شدند تا با کمک آریا استارک جوان و با استعداد به طرز شگفت انگیزی نجات پیدا کنند. البته شاید این مساله به آینده نیز اشاره داشته باشد. آینده‌ای که شاه شب و ارتشش باری دیگر بازگشته‌اند و کلاغ سه چشم اینبار با دردسر بیشتری رو به رو شود. باید صبر کنیم و ببینیم.

برن و کلاغ سه چشم
برن و کلاغ سه چشم

۳- فاش کردن هویت حقیقی جان اسنو

“جان هیچوقت حرامزاده نبوده،‌ او وارث حقیقی تخت آهنین است. باید بدونه، ما باید بهش بگیم”

برن تنها کسی نبود که از راز بزرگ جان اسنو و عمه اش دنریس خبر داشت. اما به هر حال او منتظر یک زمان و مکان درست بود تا توسط شخصی این پیام را به جان برساند و او را از هویت واقعی‌اش و اینکه وارث حقیقی تخت آهنین است مطلع کند. برن حتی با گفتن این حقیقت به سمول تارلی، توانست اطلاعاتی را از او بدست بیاورد که حتی با قدرت ‌هاش خاصش نمی‌توانست آن‌ها را ببیند؛ و آن البته این بود که سپتون اعظم ازدواج ریگار تارگرین را با الیا مارتل باطل و او را به ازدواج خواهر ادارک استارک یعنی لیانا استارک در آورده بود.

همین مساله باعث می‌شد که جان اسنو یا ایگان تارگرین، وارث حقیقی تخت آهنین باشد و تبدیل به رقیب جدی‌ای برای عمه‌اش، دنریس تارگرین شود. جان البته یک خون استارک‌ها را نیز در رگش دارد، اما نه آنطور که فکرش را می‌کردیم.

برن استارک / فصل هشتم Game of Thrones
برن استارک / فصل هشتم Game of Thrones

۲- او دارد هویت برن استارک بودنش را از دست می‌دهد

“واقعا دیگر نیستم، دیگر نه. یادم مانده است که برن استارک بودن چطوری بود و چه حسی می‌داد، اما حالا دیگر چیز‌های بیشتری را به یاد می‌آورم.”

همانطور که در فصل هفتم دیدیم، میراه اولین شخصیتی بود که فهمید این برن استارک دیگر آن شخص قدیمی نیست و به موجود دیگری تبدیل شده است. میراه شخصی بود که همراه با برادرش جوجن،‌برن را در مسیر طولانی‌ای به همراه هودور حمل کردند و به سوی پیدا کردن کلاغ سه چشم رفتند. اما زمانی که او پس از رسیدن به وینترفل با برن وارد صحبت شد، فهمید که برن استارک دیگر مرده است و او حالا موجود دیگری است.

البته واکنش برن سرد‌تر از این حرفا بود و باعث شد که میرا برای همیشه از پیش او رفته و دیگر پشت سرش را هم نگاه نکند. البته این مورد در ادامه نیز روشن تر شد و دیدیم که او چگونه در اولین ملاقات با خانواده خود پس از سال‌ها چه واکنشی داشت.

برن استارک، فصل هفتم در ملاقات با سانسا
برن استارک، فصل هفتم در ملاقات با سانسا

۱- نشان دادن قدرتش به سانسا

“متاسفم که این اتفاق برای تو افتاد. متاسفم که در خانمان این اتفاق رخ داد. شب زیبایی بود. برف در حال باریدن بود، مثل همین الان؛ و تو اون شب توی لباس عروس سفیدی که پوشیده بودی، زیبا جلوه می‌کردی”

برن در برخورد دومش با خواهری که سال هاست او را ندیده، جوری رفتار کرد که انگار او یک روانشناس بسیار حرفه‌ای است و اطلاعات بسیار شخصی زیادی را از مریض خود می‌داند. فکر کنید که از برادر کوچک خود، یکی از ترسناک ترین خاطرات زندگی خود را با جزئیات تمام بشنوید. داستانی که برن از آن سخن گفت، مربوط می‌شود به شب ازدواج سانسا و رمزی بولتون که طی آن دیدیم که رمزی به سانسا استارک به بدترین شکل ممکن و در حالی که تیون در حال تماشا بود (اینطور که معلوم است برن هم در حال تماشا بود!) تجاوز کرد و خاطره وحشتناکی را برای او به جای گذاشت.

اما پس از حوادث جنگ حرامزاده‌ها، دیدیم که سانسا توانست انتقام خود را نیز به وحشیانه‌ترین شکل ممکن و با خوراندن رمزی به سگ‌های شکاری خودش گرفته و تا‌حدودی، روح خود را به آرامش برساند. اما بیایید کمی صادق باشیم، مرور این خاطرات همراه با برادر کوچک‌تر، اصلا زیبا نیست!

تنها یک قسمت به پایان فصل هشتم سریال محبوب Game of Thrones باقی مانده است، و آنطور که به نظر می‌رسد طرفداران تاکنون از روند این فصل از سریالی که تقریبا ده سال است طرفداران زیادی را از سرتاسر جهان با خود همراه کرده، راضی نیستند. اما بیایید قبول کنیم که این فصل از سریال دیالوگ‌ها و اتفاقات بسیار جذابی را هم به ما نشان داد. البته ما مقاله‌های زیادی را در مورد فصل هشتم سریال تدارک دیده‌ایم که می‌توانید با سرچ کردن اسم Game of Thrones یا به سادگی با کلیک کردن روی آن، به این مقاله‌ها دست پیدا کنید.

امیدوارم خوشتان آمده باشد. بدرود

منبع: Screenrant (با کمی تغییر و توضیحات اضافه)

 

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط مهرداد کرمی
بارگذاری بیشتر در فیلم و سریال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 12 =

همچنین ببینید

تمام مواردی که از کنسول Xbox Scarlett می‌دانیم+ مشخصات کلی

همانطور که انتظار می‌رفت، شرکت مایکروسافت (Microsoft) در کنفرانس خود در E3 2019، از کنسول …