” نقد و بررسی داستان اسباب بازی ۴ به صورت ترجمه‌ای برای وبسایت پی سی اسپات می‌باشد و با اندکی تغییر از وبسایت Nytimes ترجمه شده است”

 

در انیمیشن داستان اسباب بازی ۴ یعنی آخرین قسمت از این سری انیمیشن طولانی، خواهیم دید که وودی (Woody) و باز (Buzz) وارد جاده خواهند شد و در این میان تعدادی عروسک ترسناک را نیز ملاقات خواهند کرد.

داستان اسباب بازی ۴ (Toy Story 4) با داستان دوست داشتنی، انیمیشن گیرا و صحنه های بامزه و خنده دار، تبدیل به یکی از بهترین انیمیشن ها شده است. به بیانی دیگر این انیمیشن تمام چیزی است که انتظارش را داشتید (نه بیشتر و نه کمتر). البته از کمپانی سازنده این انیمیشن یعنی کمپانی پیکسار (Pixar) نیز انتظار چنین موفقیتی را داشتیم. چرا که این کمپانی به همگان اثبات کرده است که چقدر در این کار موفق است. اینکه انتظار داشته باشیم یک چیز هم بهتر باشد و هم جدید و بی مانند باشد یک زیاده خواهی است. اما دلیل این زیاده خواهی این است که کمپانی پیکسار با ساخت انیمیشن های بی مانند و تکی چون انیمیشن درون و بیرون (Inside Out) و انیمیشن وال ای (Wall-E) به ما نشان داد که اینکار شدنی است. تمام این انیمیشن های نام برده جزو انیمیشن های تکی بودند که یک داستان دیوانه وار و بی مانند را به طرفداران ارائه دادند.

حال می خواهیم در نقد داستان اسباب بازی ۴ کمی به عقب برگردیم و قسمت های قبلی این سری را نیز به خاطر بیاوریم.

۱٫ داستان اسباب بازی

نقد داستان اسباب بازی 4
وودی و باز – نقد داستان اسباب بازی ۴

اولین قسمت این سری با نام داستان اسباب بازی (Toy Story) در سال ۱۹۹۵ منتشر شد. داستان از جایی شروع شد که اندی (Andy)، پسر بچه ۶ ساله ای که صاحب عروسک ها است، در جشن تولدش یک تکاور فضایی به نام باز لایتیر (Buzz Lightyear) هدیه میگیرد. در این میان وجود این اسباب بازی جدید و علاقه ی زیادی که اندی به این عروسک جدید نشان می دهد، باعث ناراحتی و حسادت وودی می شود. چرا که تا قبل از آمدن باز، وودی عروسک مورد علاقه اندی بود. همین جریان شروعی برای ماجراجویی بود که در نهایت باعث ایجاد رفاقت بین این ۲ اسباب بازی شد.

این فیلم توانست با بودجه ۳۰ میلیون دلاری خود به فروشی معادل ۳۶۱ میلیون دلار دست یابد.

۲٫ داستان اسباب بازی ۲

نقد داستان اسباب بازی 4
باز و اسباب بازی ها به دنبال وودی – در داستان اسباب بازی ۲

دومین قسمت این سری انیمیشن با نام داستان اسباب بازی ۲ (Toy Story 2) در سال ۱۹۹۹ منتشر شد. این فیلم ادامه ای برای فیلم قسمت قبلی بود، در این قسمت میبینیم که ال، وودی را برای فروش در یک موزه در ژاپن می رباید. درنتیجه باز به همراه تعدادی از اسباب بازی ها برای یافتن و نجات دادن وودی خانه را ترک می کنند. آن ها زمان زیادی ندارند باید قبل از بازگشت اندی از اردو، وودی را بیابند و به خانه بازگردند.

این فیلم توانست با بودجه ۹۰ میلیون دلار خود به فروش گیشه ۴۹۷٫۴ میلیون دلار دست یابد. همچنین از منتقدان سایت آی ام دی بی (IMDB) توانست نظرات مثبت فراوانی کسب کند، برای مثال منتقدان از این فیلم به عنوان اثری تقریبا بی نقص یاد می کنند.

۳٫ داستان اسباب بازی ۳

نقد داستان اسباب بازی 4
وودی و باز در کنار اسباب بازی های جدید – نقد و بررسی داستان اسباب بازی ۴

سومین قسمت این سری انیمیشن با نام داستان اسباب بازی ۳ (Toy Story 3) در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. در این قسمت اندی بزرگ شده و تبدیل به یک جوان ۱۷ ساله شده است. فقط چند روز مانده به اینکه اندی به دانشگاه برود. در این میان اسباب بازی ها از آینده نامعلومشان نگران هستند. قرار بر این می شود که اسباب بازی ها انبار شوند و بعد تصمیم گرفته شود که با آن ها چه خواهند کرد. اما در این میان به صورت تصادفی دور انداخته می شوند و در نهایت سر از مهدکودک در می آورند. این مهدکودک پر از بچه های خرابکار و اسباب بازی های جدید است. پس از تمام ماجراهایی که از سر اسباب بازی ها میگذرد درنهایت آن ها موفق می شوند به پیش اندی باز گردند. در صحنه های پایانی این قسمت می بینیم که اندی تصمیم می گیرد اسباب بازی ها را به دختر بچه ای به نام بانی (Bonnie) هدیه دهد.

این قسمت از این سری فیلم توانست با بودجه ای معادل ۲۰۰ میلیون دلار به فروش گیشه ۱٫۰۶۷ میلیارد دلار دست یابد.

۴٫ داستان اسباب بازی ۴

نقد داستان اسباب بازی 4
اسباب بازی ها – نقد و بررسی داستان اسباب بازی ۴

زمان بازی به پایان رسید

چهارمین و آخرین قسمت از این سری انیمیشن موفق، با نام داستان اسباب بازی ۴ (Toy Story 4) در تاریخ  ۲۱ ژوئن (مورخ ۳۱ خرداد) سال ۲۰۱۹ منتشر شد. حال وودی، باز و باقی اسباب بازی ها در کنار بانی زندگی می کنند. بانی از رفتن به مهدکودک کمی نگران و مضطرب است، به همین دلیل وودی تصمیم می گیرد که وارد کوله پشتی بانی شده و او را در این مسیر پر اضطراب همراهی کند. اینبار وقتی بانی به خانه باز میگردد با خود یک اسباب بازی جدید، که خودش در مهدکودک ساخته است را می آورد. نام این اسباب بازی فورکی (Forky) است.

ماجرا از جایی شروع می شود که وودی با بحران اعتماد به نفس روبرو می شود و در این میان نمی تواند تشخیص بدهد چه ارزش و جایگاهی دارد و وارد یک کشمکش با خود می شود که چرا من زنده ام؟ چرا که او معتقد است هیچ جایگاهی در ذهن بانی ندارد دائما به این فکر می کند اگر بانی با من بازی نکند چه خواهد شد؟ در عین حال او مجبور است وارد کشمکش با فورکی نیز بشود چرا که او نیز از همین مشکل رنج میبرد و دائما به نزدیک ترین سطل زباله شیرجه میزند چرا که او نمی تواند تشخص دهد که یک زباله یا یک اسباب بازی است. لازم به ذکر است ما در طول این سری انیمیشن جذاب با چنین سوال هایی بسیار مواجه شدیم چرا که یکی از موضوع ها و بحث های اصلی این سری، سوال های این چنینی بود که: یک اسباب بازی چیست؟ یک اسباب بازی که هیچ کودکی او را دوست ندارد و با او بازی نمی کند در واقع چه چیزی است؟

خانواده بانی تصمیم می گیرند به یک سفر جاده ای بروند در نتیجه آن ها اسباب بازی ها را در یک جعبه جمع کرده و داخل ماشین می گذارند. در حین سفر در جاده فورکی از جعبه و سپس از ماشین خارج می شود. وودی نیز برای یافتن و بازگرداتدن فورکی، به دنبال او از ماشین خارج می شود. در قسمتی از این ماجراجویی ما میبینیم که وودی و فورکی وارد مکانی می شوند که در گذشته مغازه فروش وسایل آنتیک بوده است. در آن مغازه قدیمی با تعدادی اسباب بازی قدیمی و ترسناک ملاقات می کنند. این عروسک ها از عروسکی به نام گبی (Gabby) اطاعت می کنند. در این قسمت وودی و فورکی باید از دست این عروسک های ترسناک فرار کنند که ناگهان بو پیپ (Bo Peep) برای کمک به آن ها می آید، یکی از سوپرایز های داستان اسباب بازی ۴ بدون شک تغییری است که شخصیت بو پیپ داشته است.

نقد داستان اسباب بازی 4
وودی و باز در کنار داکی و بونی در کارناوال – نقد و بررسی داستان اسباب بازی ۴

همچنین در سفری که وودی در انیمیشن داستان اسباب بازی ۴ خواهد داشت به دیدن یک کارناوال خواهد رفت. در این کارناوال او دو اسباب بازی جدید با نام های داکی (Ducky) و بونی (Bunny) را ملاقات خواهد کرد. این دو اسباب بازی دوست داشتنی دو تا از جایزه های کارناوال هستند که شدیدا تمایل دارند که هرچه زودتر کسی آن ها را برنده شود، اما هنگامی که نقشه آن ها به طرز گستاخانه ای توسط وودی و دوست اش خراب می شود، آن ها خود را به طور غیرمنتظره ای در بین گروهی از اسباب بازی هایی می یابند که هیچگاه تجربه اینکه همانند آن ها به عنوان یک جایزه قرار داده شوند را نداشته اند.

تام هنکس (Tom Hanks)، تیم آلن (Tim Allen)، آنی پاتس (Annie Potts)، کیانو ریوز (Keanu Reeves)، تونی هیل (Tony Hale)، کریستینا هندریکس (Christina Hendricks)، جی هرناندس (Jay Hernandez)، جوردن پیل (Jordan Peele) و جان راتزنبرگر (John Ratzenberger) از جمله صداپیشگان این انیمیشن جذاب و دیدنی هستند.

کیانو ریوز (Keanu Reeves)، بازیگر سرشناس، برای صداگذاری در نقش دوک کابوم (Duke Caboom) در این فیلم حضور دارد. دوک کابوم که یکی از شخصیت های جدید این سری و یکی از افرادی است که به وودی برای نجات دادن فورکی کمک می کند.

از زمانی که اولین قسمت از سری انیمیشن داستان اسباب بازی منتشر شده است تاکنون کمپانی پیکسار پیشرفت چشمگیری در ساخت انیمیشن داشته، به راحتی می توان متوجه این پیشرفت و و تکامل در این سری شد، حال انیمیشن هایی که این کمپانی می سازد، بیشتر به واقعیت نزدیک هستند. درنتیجه این قسمت از سری انیمیشن داستان اسباب بازی، نه تنها یکی از بهترین و موفق ترین قسمت های این سری است بلکه یکی از بهترین و محبوب ترین فیلم های ۲۰۱۹ نیز هست.

هرچند که این قسمت، آخرین قسمت از این سری انیمیشن محبوب است، اما براساس اطلاعات به دست آمده چند اسپین آف و یک مینی سریال ۱۰ قسمتی از این سری انیمیشن ساخته خواهد شد. براساس گزارشات این مینی سریال در مورد شخصیت فورکی خواهد بود.

امیدواریم از خواندن نقد و بررسی داستان اسباب بازی ۴ لذت برده باشید.

منبع: Nytimes

 

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط صبا غلامی
بارگذاری بیشتر در فیلم و سریال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

همچنین ببینید

طراحی جدید شخصیت سونیک در فیلم Sonic the Hedgehog رضایتمندانه است

به گزارش پی سی اسپات، فیلم Sonic the Hedgehog با کمی تاخیر منتشر خواهد شد چرا که طراحان ای…