هدست واقعیت مجازی شرکت Valve بالاخره پس از مدت‌ها شایعه به صورت کامل معرفی شد و اطلاعات آن نیز منتشر گردید. هدست واقعیت مجازی شرکت Valve با نام Index همراه با کنترلر‌های مخصوص آن از هم‌اکنون برای پیش‌فروش موجود است و در تاریخ ۱ جولای مصادف با دوشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۸ در بازار عرضه خواهد شد. در ادامه با تیم خبری پی سی اسپات همراه باشید تا اطلاعات تکمیلی این هدست را به عرض شما برسانیم.

هدست به تنهایی با قیمت ۴۹۹ دلار موجود خواهد بود، اما اگر شما بخواهید یک کیت کامل از این هدست که شامل کنترلر‌های مخصوص و Base Station‌ها خواهد بود را بخرید، در مجموع باید ۹۹۹$ ناقابل را خرج کنید! مگر اینکه بخواهید Base Station‌ های پایه این هدست را نخرید و از قبل Base Station‌ های هدست واقعیت مجازی HTC Vive را داشته باشید.

در حال حاضر تنها هدست واقعیت مجازی‌ای که بسیار گران‌تر از هدست Valve Index است،‌ هدست HTC Vive Pro می‌باشد که هزینه‌ی راه اندازی کامل آن برای شما ۱۴۰۰ دلار آب خواهد خورد. اما سازندگان Indes عقیده دارند که این هدست بسیار بهتر از Vive Pro خواهد بود.

هدست واقعیت مجازی Valve Index
هدست واقعیت مجازی Valve Index

قبل از اینکه بخواهیم به مشخصات کامل هدست Valve Index بپردازیم،‌بگذارید مطلبی را به کسانی که تا‌کنون بازار سرگرمی‌های VR یا واقعیت مجازی را دنبال نکرده‌اند بگوییم. شرکت Valve قبلا SteamVR را ساخته است که یک نرم افزار ردیاب برای سخت‌افزار‌ها و نرم‌افزار‌های مربوط به تکنولوژی واقعیت مجازی می‌باشد و ساخته شده است تا از هدست‌ها و کنترلر‌های ساخته شده توسط شرکت‌های مختلف پشتیبانی نماید. اما تا‌کنون، هدست HTC Vive هدست واقعیت مجازی پایه SteamVR بوده است و با اینکه این هدست توسط شرکت HTC ساخته شده، اما بسیاری از مخاطبان آن را هدست مخصوص شرکت Valve می‌دانند. اما هم‌اکنون شاهد این هستیم که Valve دست به کار شده و هدست مخصوص خود را طراحی و تولید کرده است. می‌توانیم بگوییم که Index یک هدست First Party است و در طرفی دیگر، HTC Vive نیز یک هدست Third Party می‌باشد.

برخی از اطلاعات مهم منتشر شده توسط Valve را می‌توانید در ادامه بخوانید:

 • این هدست از وضوح و کیفیت ۱۴۴۰×۱۶۰۰ بر چشم پشتیبانی می‌کند

 • کیفیت بازی‌ها در این هدست ۵۰% بیشتر از نمایش‌گر‌های OLED خواهد بود

 • کیفیت بالای میدان دید (FOV) با لنز‌های دلخواه

 • لنز‌ها به خوبی تنظیم شده‌اند

 • پایداری هندسی بالا (خط‌های صاف، صاف می‌مانند)

 • “کانتینر نوری” که پایداری FOV داخلی و خارجی و نرم افزار را تضمین می‌کند و به سازندگان اطمینان می‌دهد که نگران نباشند

 • نرخ رفرش ریت (Refresh Rate) 120 هرتز با حالت آزمایشی ۱۴۴ هرتز

 • قابلیت Backward compatible برای بازی‌هایی که برای صفحه‌های ۹۰ هرتزی ساخته شده اند

 • اسپیکر و بلندگو‌های داخلی که گوش‌های شما را لمس نخواهند کرد

 • هدست از Base Station 2.0 استفاده خواهد کرد که فضای باز‌تری دارد و از FOV پهناور‌تری بهره می‌برد

 • Index از نسخه‌ی ۱٫۰ نرم افزار Base Station نیز پشتیبانی خواهد کرد

اسپیکر Index
Index

در حال حاضر، Valve به سنت‌های خود در ساخت این هدست وفادار مانده است، حداقل وفادار از این لحاظ که هدست را گرانتر از قیمت فعلی آن تولید نکرده است. ما هنوز نتوانسته‌ایم تا این هدست جذاب را تست نماییم، اما بدون شک اولین کسانی که به سمت این هدست هجوم خواهند برد، کاربران بسیار مشتاق و ثروتمند HTC Vive خواهند بود.

Valve در ادامه گفت که کوچک کردن Screen Door Effect (تکنولوژی ای که پیکسل هارا در خط‌هایی موازی از همدیگر جدا می‌کند)، که باعث می‌شود تا پیکسل‌ها طبق فاصله‌ای که اینچ ها از چشم شما قرار دارند درک شوند، حالا به مواردی بیشتر از رزولوشن ربط دارند.

ولو در ادامه گفت که این هدست، اولین هدست واقعیت مجازی‌ای می‌باشد که لنز‌هارا به خوبی جایگذاری و تنظیم کرده است. لنز‌ها در نزدیک‌ترین حالت ممکن به چشم شما قرار خواهند گرفت و این باعث می‌شود تا کاربران میدان دید (Field of View) بیشتری را حس نمایند. حتی زمانی که کاربران عینک خود را نیز برنداشته باشند و بخواهند با عینک این هدست را تجربه نمایند، برخلاف دیگر هدست‌های موجود در بازار، باز هم از میدان FOV بیشتری بهره خواهند برد.

مساله دیگری که بسیار مهم است استفاده‌ی این هدست از اسپیکر‌هایی می‌باشد که هیچگونه تماسی با گوش شما نخواهند داشت و از کیفیت بالایی برخودار خواهند بود. همچنین سیستم صدای این هدست از درایور‌های مخصوص اسپیکر به جای درایور‌های مخصوص هدست استفاده خواهد کرد. Valve قول داده است که سیستم بلندگوی Index بهترین کیفیت ممکن را داشته باشد و تماس نداشتن آن با گوش، تجربه‌ای راحت‌تر را برای کاربران فراهم کرده است.

کنترلر‌ها

کنترلر‌های هدست Index در زمان شایعاتی که از این هدست منتشر شده بود، knuckles نام داشتند. اما اکنون که می‌توانیم نسخه‌ی اصلی این کنترلر‌هارا ببینیم، نمای بسیار زیبا و دوست داشتنی‌ای دارند. به غیر از دکمه‌ها، این کنترلر ۸۷ سنسور مختلف را در جاهای مختلفی قرار داده است تا متوجه شود که انگشتان و دستان شما در حال انجام چه کاری هستند.

این کنترلر‌ها دارای دایرکت اکشن‌هایی برای برداشتن و انداختن اشیا، پرتاب کردن، فشار دادن، ژست گرفتن و بسیاری از حرکات دیگر می‌باشند که به سادگی با استفاده از دستان شما عمل خواهند کرد. کنترلر‌های Index از Base Station‌های قدیمی و همچنین بازی‌های قدیمی نیز پشتبانی خواهد کرد، زیرا دکمه‌ها و استیک‌های استاندارد خوبی برای این کنترلر تعبیه شده است. دکمه‌ای به نام “track button” یا “دکمه ردیابی” نیز برای ای کنترلر‌ قرار داده شده است تا به سادگی بتوانید بسیاری از عملیات مختلف را با استفاده از آن انجام دهید.

کنترلر‌های Index بسیار زیبا هستند
کنترلر

سازگاری‌ها و قیمت گذاری

اگر از قبل Vive را به صورت پایه نصب دارید، نیازی نیست که هزینه‌های دیگری پیاده شوید و کافی است تنها هدست Index را به تنهایی خریداری نمایید. اما در هر صورت، قلبتان شما را مجبور خواهد کرد که کنترلر‌های این هدست را نیز خریداری کنید تا ضربه محکمی را به حساب بانکی خود زده باشید.در زیر شما می‌توانید قیمت کامل این هدست را مشاهده نمایید:

 • کیت کامل – $۹۹۹ / £۹۱۹ / €۱,۰۷۹
 • هدست Index و کنترلر‌ها – $۷۴۹ / £۶۸۹ / €۷۹۹
 • هدست ایندکس به تنهایی – $۴۹۹ / £۴۵۹ / €۵۳۹
 • دو عدد کنترلر – $۲۷۹ / £۲۵۹ / €۲۹۹
 • نرم افزار بیس استیشن ۲٫۰ – $۱۴۹ / £۱۳۹ / €۱۵۹

در بین رقیبان، کیت کامل هدست Oculus Rift با قیمت ۷۰۰ دلار حضور دارد (تا قبل از اینکه تولید این محصول قطع شود، تنها ۴۰۰ دلار قیمت داشت) و HTC Vive نیز ۵۰۰ دلار قیمت برای شما تمام می‌شود. البته اگر بخواهید کیت کامل HTC Vive Pro را خریداری کنید باید ۱۴۰۰ دلار نا قابل پیاده شوید. البته لازم به ذکر است بدلیل اینکه فیسبوک هم‌اکنون در حال کار برروی Oculus Rift بعدی است، قیمت یک کیت کامل Oculus Rift S هم اکنون تنها ۴۰۰ دلار می‌باشد و از سنسور‌های خارجی نیز استفاده نمی‌کند. از رزولوشن ۱۲۸۰×۱۴۴۰ استفاده می‌کند و رفرش ریت را نیز به ۸۰ هرتز کاهش داده است.

شرکت Valve اما در بحث Index دقیقا متضاد Oculus Rift S عمل کرده و قیمت کامل یک کیت کامل آن سه برابر آکیولس ریفت است. اما این تمام ماجرا نیست، بلکه شما باید یک سیستم قدرتمند و حرفه‌ای داشته باشید تا بتوانید بازی‌های VR را با وضوح و رزولوشن بالا و با فریم ریت ۱۲۰ تا ۱۴۴ اجرا کرده و از رفرش ریت آن به بهترین نحو ممکن بهره ببرید.

در آخر باید بگوییم که اگر آنطور که در مورد این هدست سخن گفته شده و ما شنیده‌ایم باشد، این هدست بدون شک بهترین گزینه برای تجربه‌ی عناوین واقعیت مجازی خواهد بود و رقیب بسیار قدرتمندی برای هدست‌های واقعیت مجازی دیگر خواهد بود. البته هنوز نمی‌دانیم شرکت Valve در حال کار بر روی چه عناوینی برای این هدست است و تنها می‌دانیم که سه بازی بزرگ برای این هدست در راه است که تا کنون هیچگونه اطلاعاتی از آن ها منتشر نشده است.

 

منبع: PCGamer

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط مهرداد کرمی
بارگذاری بیشتر در اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 7 =

همچنین ببینید

تاریخ پخش فصل دوم سریال Mindhunter مشخص شد

فصل دوم سریال محبوب و پر طرفدار Mindhunter ماه آینده از شبکه‌ی نتفلیکس (Netflix) پخش خواهد…