در سال ۲۰۱۴ بود که فیلمی با نام What We Do in the Shadows به کارگردانی و نویسندگی و همچنین بازیگری جامین کلمنت (Jemaine Clement) و تایکا وایتیتی (Taika Waititi) منتشر شد و مورد استقبال بینندگان زیادی قرار گرفت. این فیلم که در سبک طنز شبه مستند با چاشنی کمی ترس و خشونت قرار دارد، داستان سه دوست خون آشام را در شهر ولینگتون کشور نیوزلند روایت می‌کند که در یک خانه و در دنیای امروزی در حال زندگی هستند و با مشکلات اجتماعی خود به عنوان یک خون آشام دست و پنجه نرم می‌کنند.

وایتیتی در این فیلم نقش یک خون آشام تشنه به خون به نام دندی ویاگو (Dandy Viago) را بر عهده داشت. او خون آشامی است که فکر می‌کند نسبت به ولادیسلاو، خون آشامی با بازی کلمنت، صبور‌تر و مهربان‌تر است و کمتر کار‌های شرورانه انجام می‌دهد. جانی برو (Jonny Brugh) و بن فرانسهام (Ben Fransham) نقش دو اعضای دیگر این خونه را بر عهده داشتند. در کلیت این فیلم، سبک فیلم برداری و صحنه‌ها طوری بود که انگار درحال تماشای یک مستند واقع گرایانه هستیم و عناصری نظیر لرزش دوربین، صحنه‌های صحبت کردن شخصیت‌ها با دوربین و نگاه کردن های گهگاه آن‌ها در حین‌ صحنه‌های مختلف به دوربین باعث شده بود تا مخاطب حس کند که در حال تماشای یک فیلم مستند است.

کلمنت و وایتیتی در نوشتن دیالوگ‌ها و صحنه‌های فیلم به حدی موفق ظاهر شدند که خیلی زود این فیلم به عنوان یک فیلم پرفروش در سینما‌های سرتاسر جهان شناخته شد و طرفداران زیادی برای خود دست و پا کرد. ایده این فیلم در نگاه اول نیز ناب و تازه بود، اما شوخی‌های جذاب، هیجان وصف نشدنی از اول تا آخر و اتمسفر خنده دار و در عین حال سنگین فیلم باعث شده بود تا علاقه‌مندان به صنعت فیلم، برای ساعاتی در دنیای این فیلم غرق شده و از آن لذت ببرند. حال در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی سریالی با همین نام که به تازگی توسط شبکه‌ی FX منتشر شده است بپردازیم و ببینیم که آیا توانسته همانند فیلم خود موفق ظاهر شود یا خیر.

 

طنز خون آشامی اینبار در قاب تلویزیون

 

گیلرمو، خدمتکار فداکار نندور بی رحم
گیلرمو، خدمتکار فداکار نندور بی رحم

پس از گذشت ۵ سال از اکران فیلم موفق What We Do in the Shadows، حال نسخه تلویزیونی این اثر جذاب و بسیار مفرح با داستانی جدید، بازیگر‌ها و شخصیت‌هایی جدید و همچنین تغییراتی که شاید بعضی از آن‌ها به مذاق طرفداران فیلم اصلی خوش نیاید، بازگشته است که اولین قسمت از اولین فصل ۱۰ قسمتی آن در روز چهارشنبه ۲۷ مارس پخش شد و همانطور که انتظار می‌رفت، همانند فیلم اصلی بسیار خنده دار و جالب انگیز بود. سریال نیز از همان عناصر و المان‌های فیلم اصلی استفاده کرده است و در سبک طنز شبه مستند قرار دارد و در بیشتر مواقع شاهد این هستیم که دیوار چهارم توسط شخصیت‌های داستان شکسته می‌شود و آن‌ها مستقیم با دوربین صحبت می‌کنند. در گذشته این حالت را در هنگام تماشای فیلم‌های معروفی نظیر ددپول و ماسک و همچنین اثر‌های کارگردان ایرانی یعنی مهران مدیری دیده بودید، اما اینبار شاهد صحنه‌های خنده دار تری هستیم به طوری که امکان ندارد حتی سنگدل‌ترین انسان‌ها در هنگام تماشای بعضی از صحنه‌های قسمت اول سریال، خنده به روی لبشان نیاید.

همچنین لرزش دوربین نیز در این سریال دیده می‌شود که به واقع گرایانه بودن لحظه‌های سریال کمک شایانی کرده و تم مستند مانند جذابی را به سریال داده است. لیست بازیگران سریال نیز به خوبی انتخاب شده‌اند و مخاطب خیلی زود با شخصیت‌های داستان خو می‌گیرد و اینگونه نیست که تازه بعد از ۱۰ قسمت، شخصیت‌های داستان را بشناسید. اما نکته قابل توجه این است که فیلم اصلی تنها ۸۶ دقیقه بود و به ندرت می‌شد که در این ۸۶ دقیقه لحظه‌ی تکراری و یا خسته‌کننده‌ای را تماشا کنیم. اما سریال در کل ۱۰ قسمت ۲۳ دقیقه‌ای را شامل می‌شود و سر جمع ۴ ساعت به تماشای این سریال خواهیم نشست. تا کنون و پس از مشاهده‌ی ۴ قسمت از این سریال، تا‌کنون حس خسته‌کننده بودن را حس نکرده ام و از لحظه به لحظه‌ی این سریال جذاب لذت برده‌ام و امیدوارم داستان در ادامه نیز خسته‌کننده نشود و جذابیت خود را حفظ نماید. البته بگذارید همین اول کار به شما بگویم که قرار نیست داستان بسیار جدی‌ای را در این سریال دنبال کنید و همانند سریال‌های طنز ۲۳ قسمتی دیگر، What We Do in the Shadows نیز یک داستان واحد را دنبال کرده و در هر قسمت نیز، داستان‌های فرعی زیادی را شامل می‌شود.

 

آماده برای فتح جزیره‌ی استیتن

 

کالین، لازلو، نادیا، نندور و گیلرمو / زندگی ما در سایه‌ها
کالین، لازلو، نادیا، نندور و گیلرمو / زندگی ما در سایه‌ها

در قسمت اول و افتتاحیه سریال، شخصیت گیلرمو با بازی هاروی گیلان (Harvey Guillen) مارا با محیط عمارت خون آشام‌های داستان آشنا می‌کند و همانطور که انتظار داشتیم، تغییر زیادی در تم و اتمسفر سریال مشاهده نشد و سریال در خیلی از موارد، به فیلم اصلی پایبند مانده است. گیلرمو برخلاف سایر خدمتکارانی که در فیلم‌های ترسناک و یا طنز دیگر دیده‌ایم، یک شخصیت مهربان و دوست داشتنی می‌باشد که سال‌های سال را در خدمت خون آشام‌های ساکن در این عمارت بوده است و آرزوی تبدیل شدن به یک خون آشام را در همیشه در سر خود ‌می‌پروراند. اما خیلی زود، سریال به معرفی شخصیت‌های اصلی داستان پرداخته و مارا با تاریخچه زندگی آن‌ها آشنا می‌کند. بعضی از این خون آشام‌های باستانی هزاران سال را به زندگی پرداخته و جنایت‌های زیادی را در زندگی خود انجام داده‌اند. اما حالا و پس از هزاران سال، به جزیره استیتن لند آمده‌اند و درگیر زندگی اجتماعی خود در این جزیره کوچک هستند.

این شخصیت‌ها هرکدام ریتم زندگی و اخلاق مخصوص به خود را دارند و در راس آن‌ها، نندور بی رحم با بازی کیوان نوواک (Kayvan Novak) قرار دارد که در زمانی بسیار دور یکی از جنگجویان بی رحم و قهر امپراطور عثمانی بود و حال، به عنوان یک خون‌ آشام تشنه به خون، گهگاهی به تفریحات مختلف در عمارت می‌پردازد و بیشتر اوقات نیز به اذیت کردن و مسخره کردن خدمتکار خود یعنی گیلرمو می‌پردازد. در طرفی دیگر، دو زوج دوست‌ داشتنی و خوشتیپ به نام‌های لازلو با بازی مت بری (Matt Berry) و نادیا با بازی ناتاسیا دمتریو (Natasia Demetriou) قرار دارند که همانند نندور با مشکلات اجتماعی زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و همچنین به تفریحاتی نظیر گشتن وقت گذاشتن با جوانانی که به خون آشام‌ها علاقه دارند می‌پردازند. جنا با بازی بیلی فلدستین (Beanie Feldstein) یکی از این نوجوانان دبیرستانی‌ای است که خیلی زود با نادیا ارتباط برقرار کرده و در ادامه اتفاق عجیبی رخ می‌دهد که ترجیح می‌دهم برای شما لو ندهم.

 

زندگی خون آشامی در سایه‌ها

 

کالین رابینسون، تضعیف کننده انرژی انسان‌ها
کالین رابینسون، تضعیف کننده انرژی انسان‌ها

خوشبختانه ۴ شخصیت اصلی سریال یعنی گیلرمو، نندور، نادیا و لازلو به خوبی سریال را رو به جلو حرکت می‌دهند و صحنه‌های طنز و شوخی‌های سریال در کنار جلوه‌های ویژه بسیار عالی، لحظات بسیار مفرحی را برای تماشا کنندگان بوجود آورده است. بدون شک قرار دادن جلوه‌های ویژه با کیفیت در سریالی که توسط یک دوربین دستی فیلم برداری شده، کار بسیار مشکلی است که سازندگان همانند فیلم اصلی به خوبی از پس آن برآمده اند.

اما بگذارید در مورد کالین رابینسون (Colin Robinson) با بازی مارک پروکچ (Mark Proksch) صحبت کنیم. شخصی که به عنوان یکی از متفاوت‌ترین خون آشام‌های تاریخ شناخته می‌شود. خون آشامی که به خلاق‌ترین شکل ممکن و در عوض خون، انرژی انسان‌هارا از آن‌ها دزدیده و آن‌ها را تضعیف روحی و روانی می‌کند. اما او اینکار را با یک اشاره یا نگاه ساده انجام نمی‌دهد، بلکه او دقایقی را به صحبت کردن با شخص مورد نظر پرداخته و او را با حرف های خود کلافه می‌کند. آشنا است نه؟ انسان‌هایی که دور و اطرافتان هستند و با پر حرفی‌های خود، شما را عصبی و از زندگی خسته می‌کنند. رابینسون که یک کارمند دولت است، به حدی رفتار‌‌های اعصاب خوردکن و تضعیف‌کننده‌ای دارد که حتی سه خون آشام اصلی سریال نیز طاقت زندگی کردن با او را ندارند و از او به هر نحوی که شده دوری می‌کنند. خوشبختانه مارک پروکچ که قبلا نقش آفرینی فوق‌العاده‌ی او را در سریال بهتر است با سال تماس بگیری (Better Call Saul) دیده بودیم، به خوبی از عهده این نقش بر آمده و باعث شده است که یکی از متفاوت‌ترین خط‌های داستانی سریال What Do We Do in the Shadows را شاهد باشیم.

نندور در حال حساب کردن فاکتور در فروشگاه
نندور در حال حساب کردن فاکتور در فروشگاه

در نهایت باید با خیال راحت به شما بگویم که اگر از طرفداران فیلم اصلی What We Do in the Shadows بودید، این سریال حتی در بعضی مواقع بهتر از فیلم اصلی عمل می‌کند و اگر حتی فیلم اصلی را نیز ندیده‌اید، تماشای این مجموعه فیلم و سریال شدیدا به شما پیشنهاد می‌شود. مخصوصا اگر از طرفداران انیمیشن محبوب Hotel Transylvania نیز باشید.

 

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط Arch Angel
بارگذاری بیشتر در فیلم و سریال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =